Skip to content

ERCİŞ NEWROZU BİNLERLE KUTLADI

Mart 22, 2010

ERCİŞ

Van’ın Erciş İlçesi’nde Eski Otogar Caddesi üzerinde bir araya gelen binlerce kişi Newroz’u kutladı. Kutlamaya kapatılan DTP’nin siyasi yasaklı Eşbaşkanı Ahmet Türk, siyasi yasaklı Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP PM Üyesi M. Zahir Sarıtaş, Çelebibağ Belediye Başkanı Veysel Keser de katıldı. “Ya onurlu bir barış ya görkemli bir direniş”, “Demokratik devlet, demokratik, ülke, demokratik Cumhuriyet ve demokratik anayasa” pankartlarının asıldığı alanda, “Bijî Serok Apo”, “Bijî Newroz”, “PKK halktır halk burada” ve ” Newroz diriliş bayramıdır” sloganları atıldı. BDP bayrakları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin açıldığı alanda bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan BDP Erciş İlçe Başkanı Ramazan Alver ve Çelebibağ Belediye Başkanı Veysel Keser, halkın Newrozunu kutladı.

Ahmet Türk: Sorun ancak Kürt halkı ile kurulacak diyalog ile çözülür

Daha sonra konuşan kapatılan DTP’nin siyasi yasaklı Eşbaşkanı Ahmet Türk, Kürt halkı özgürleşmedikçe Türkiye’nin de özgürleşemeyeceğini söyledi. Barış ve kardeşlik için gereken yer olduğuna inandıkları Meclise gittiklerini dile getiren Türk, “Ancak, Türkiye halkı için yapılması gereken doğruları söylediğimiz için, bizim partimiz kapatıldı ve bize siyasi yasak getirildi” dedi. “Zilan Katliamı”nı hatırlatan Türk, Kürt sorununun katliamlarla çözülemeyeceğini ifade ederek, “Acıların yaşanmaması için ve hiç bir annenin gözyaşı dökmemesi için bu sorun ancak Kürt halkıyla kurulacak diyalogla çözülebilir” şeklinde konuştu. Türk, şöyle devam etti: “Hiç bir ceza hiçbir yasak bize boyun eğdiremez. Biz sadece halkımızın önünde, bu mücadele uğrunda bedel ödemiş halkımızın önünde boyun eğeriz.”

Türk’ün ardından konuşan siyasi yasaklı Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk da, bu yılki Newrozu büyük bir coşku ile karşıladıklarını, bunu 2010 yılının çözüm yılı olma umuduyla yaşadıklarını ifade ederek, ” 2010 Newrozu ya demokratik bir çözüm olarak Kürtlerin acılarına su serpecek ya da Kürtlerin görkemli direniş yılı olacak” dedi. Kürt halkının Newrozlaşmış bir halk olduğunu, hiç bir tankın tüfeğin Kürt halkını yıldıramayacağını belirten Tuğluk, “Kürt halkı varlığını korumak için, anayasa güvencesi için, dili kimliği için sonuna kadar direnecek ve asla da yılmayacaktır bu da böyle bilinsin” şeklinde konuştu. AKP hükümetinin ‘Demokratik açılım’ adı altında seçilmişleri ve Kürt halkını tasfiye etmeyi planladığını dile getiren Tuğluk, şöyle devam etti: “Bizleri barışın olabileceğine inandırıp su altından saman yürütür misali yeni operasyonlar, tutuklamalar, parti kapatmalarıyla Kürt halkını ve onun temsilci diye Meclise gönderdiklerini bitirmeye çalıştılar.”

Tarih boyunca Zilan halkının onuruna ve “şehitlerine” sahip çıktığı söyleyen BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ise, Kürtlerin barış ve kardeşlikten yana hep aynı barışçıl tavrını ortaya koyduğunu ifade ederek, “ABD ve devlet güçleri bunu iyi bilsinler ki, Kürtlerin barış ve kardeşlikten başka bir isteği yoktur. Çözümün gelişmesi için sonuna kadar direnip bunu elde edeceklerdir” dedi. AKP hükümetinin Kürtlerin sorunu için muhatabı başka yerde aramaması gerektiği ifade eden Üçer, ” Kürt sorunu Öcalan’sız ve PKK’siz çözülmez. Başka türlü bir çözümü de Kürt halkı kabul etmez” şeklinde konuştu.

Kaynak ANF

Reklamlar
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: